Do tej pory spektakle Warszawskiej Opery Kameralnej kojarzyły się ze sceną przy Al. Solidarności w Warszawie. To siedziba teatru od 1986 roku. Ale już wkrótce otwarcie nowego miejsca.
Miłośnicy opery (i nie tylko) nie będą mieli problemu z zapamiętaniem tego adresu: ulica Marii Konopnickiej 6. Ten piękny, modernistyczny budynek przetrwał wojnę. Kiedyś należał do polskiego oddziału YMCA. Nazwa nowej sceny – Basen Artystyczny nawiązuje do tego, że mieściła się tam pływalnia.
Po remoncie, który trwał ponad dwa lata, właśnie tam będą wystawiane spektakle opery kameralnej. Wystrój wnętrza jest elegancki, wyposażono go w nowoczesny system nagłośnieniowy i oświetleniowy, a widownia pomieści około 300 osób.
26 maja o 17:00 odbędzie się uroczyste otwarcie tej sceny – Leszek Możdżer zagra koncert z Zespołem Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej „Musicae Antiquae Collegium Varsoviense” pod dyrekcją Marcina Sompolińskiego.
Możdżer jest wybitnym pianistą, kompozytorem, aranżerem. Potwierdza swoją wszechstronność przez udział w projektach muzycznych od jazzu przez rocka aż do muzyki klasycznej. Ostatnio artysta interesuje się tzw.strojem naturalnym czyli a = 432 Hz. Jaki jest związek między strojem muzycznym a reakcją na muzykę w nim graną? Czy zmiana z obecnie obowiązującego a = 440 Hz na 432 Hz sprawi, że muzyka zyska cieplejsze brzmienie, będziemy na nią lepiej reagować? W wyniku tych poszukiwań powstał album nagrany z orkiestrą Holland Baroque „Earth Particles”.
– Wyzwanie było duże – historyczne instrumenty, inny rodzaj gry, techniki oraz inny strój – łagodniejszy, bardziej przyjazny dla ucha i dający poczucie ukojenia – twierdzi twórca.
W oprawie orkiestry Musiace Antiquae Collegium Varsoviense muzyka również zabrzmi, tak, jak stworzył ją kompozytor. Na nowej scenie opery kameralnej – Basen Artystyczny – zapowiada się muzyczna uczta.
Źródło:
https://kobieta.onet.pl/opera-w-basenie/5vsk3fm